5. 3. VÝSTAVY A PŘEDNÁŠKY - Výpal keramiky Karlovy Vary 

5. 3. 1. Výpal keramiky Karlovy Vary 97

  Do provozu tak bylo uvedeno zařízení s vyjímečnými vlastnostmi, které zcela splnily zadání. Rychlost změny teploty v peci je limitována pouze materiálem pouzder se vsázkou, technologické prodlevy při přechodu z jedné teploty na druhou jsou minimální. Proti chemické korozi je vyzdívka díky své konstrukci dostatečně odolná a navíc je její povrch chráněn speciálním nátěrem, který nijak nesnižuje dobré vlastnosti použitých materiálů. Topný systém tvoří 20 vysokorychlostních hořáků s keramickou trubkou rozdělených do 4 samostatně regulovaných sekcí, z nichž první je opatřena zdrojem sekundárního vzduchu snižujícího výstupní teplotu spalin. Přesnost dodržení požadovaných teplot v celém intervalu a po celé délce pece je  5 °C. Díky "nehmotné" vyzdívce pece je odezva na výstupy řídícího systému rychlá a přesná. Také energeticky je zařízení úsporné, ztráty tepla akumulací a prostupem vyzdívkou jsou minimální. Odpadní vzduch z pásma přímého chlazení je částečně převáděn do vstupní komory pece, částečně využíván k sušení mimo pec. Agregát je v provozu 30 měsíců bez závad a bez zhoršení svých technologických vlastností. 
Po překonání tradičního pohledu na použití vláknitých vyzdívek lze na základě těchto provozních zkušeností konstatovat, že vláknité materiály lze s vynikajícími výsledky používat i pro kontinuálně pracující pece. 

2. Řízení spalovacího poměru u dvoukomorového hořáku: 

Úvod: 
Konstrukce hořáku pro vozokomorové pece vyžaduje vyhovět mnoha protichůdným požadavkům. Složitost vyplývá z provozu vozokomorové pece, kde se v jednom prostoru odehrávají všechny technologické operace. Jednodušší situace je u tunelových pecí. Tunelová pec je kontinuální technologický provoz, kde sled daných technologických operací je řešen postupem výrobku technologickým zařízením. V daném místě se provádí pouze jedna technologická operace. Hořáky u tunelové pece pracují v ustáleném režimu a z hlediska technologie jsou požadavky na drobné změny výkonu pouze při změně typu výrobku. U vozokomorové pece je hořák nucen zvládnout všechny technologické operace. Celý cyklus lze charakterizovat těmto stavy. 
Fáze sušení materiálu do 100 °C. Materiál obvykle obsahuje značné množství vlhkosti a vyžaduje velké množství suchých spalin o nízké teplotě. Výsledku lze docílit pouze přimícháváním sekundárního vzduchu do spalin. Kladného výsledku lze docílit dokonalým spálením stechiometrické směsi plynu a vzduchu v první komoře a následné ochlazení spalin přídavkem vzduchu. Přídavek vzduchu má více kladných vlastností. Jednak snížení teploty spalin, zvýšení jejich objemu a snížení rosného bodu. Snížení teploty spalin je důležité pro snížení rozdílů teplot mezi materiálem u hořáků a uvnitř slože. Zvýšení objemu příznivě přispívá ke zvýšení rychlosti proudění, což má za následek lepší a rovnoměrnější přestup tepla do materiálu a odpařování vlhkosti z materiálu. Snížení rosného bodu spalin zvyšuje rychlost přestupu vlhkosti z materiálu do spalin. Pokud by nebyly spaliny naředěny, může dojít k tomu, že vlhkost spalin převyšuje vlhkost materiálu a voda přestupuje ze spalin do materiálu a zvyšuje jeho vlhkost.

strana č. 2
/1/2/3/4/5/6/7/

PROCON-CZECH,  s.r.o.,  Jižní 2140,  470 01 Česká Lípa,  Tel/Fax:  487823672,  E - mail: procon@clnet.cz