5. 3. VÝSTAVY A PŘEDNÁŠKY - Výpal keramiky Karlovy Vary 

5. 3. 1. Výpal keramiky Karlovy Vary 97

Pokud přiložíme měřící přístroj mezi konstrukci pece a vlastní termočlánek, naměříme proud vznikající na termočlánku tvořeném vlastní konstrukcí pece, rozžhaveným plynem a vlastním termočlánkem. Tento parazitní proud protéká měřícími vodiči a vytváří napětí, které je schopno zásadním způsobem ovlivnit měřenou hodnotu teploty. 

Měření u elektrických pecí: 
Obdobná situace nastává při měření vysokých teplot v pecích vytápěných elektricky. Příkladem může být výpal korundových trubic ve vodíkové atmosféře. Trubice jsou určeny jako polotovar pro výrobu sodíkových výbojek veřejného osvětlení. Vzhledem k redukční atmosféře vodíku se pro měření teplot používají wolfram-rheniové termočlánky typu C. Situace je ještě komplikována skutečností, že v těsné blízkosti termočlánků je umístěna wolframová topná síť. Sítí protéká proud jednotek kA (tisíců ampér) vytvářející intenzivní magnetické pole, které se indukuje do měřících termočlánků. Tento proud je ještě modulován tyristorovou řídící jednotkou a je zdrojem intezivního rušení. I v tomto případě se k napětí vzniklém termoelektrickým jevem přičítají další rušivé vlivy. 

Řešení vstupních obvodů: 
Vzhledem k tomu, že uvedené jevy nelze eliminovat, je nutno použít zapojení, které sníží vliv těchto jevů na únosnou mez. Řešením je zapojení termočlánků, spojující termočlánek se zemněním na straně měření a na druhé straně musí být stínění připojeno ke kostře vyhodnocovacích přístrojů. Toto zapojení sníží úroveň naindukovaného rušení pod hodnotu 1V. Pokud je takovýto signál připojen diferenciálně na vstupní obvody zesilovače s malým driftem, lze úpěšně vyhodnotit teplotu i při takto nepříznivých podmínkách. 

Kalibrace řídících systémů:  
Pokud je měřený signál z termočlánku veden do řídícího systému, prochází obvykle před vlastním zpracováním signálu k několika převodům a zpracováním. Cílem přesného měření je minimalizovat chyby vznikající na převodnících měřeného signálu. Číslicová technika nabízí nové možnosti v přesném nastavení vyhodnocovací cesty. Jako velmi perspektivní se ukazují kalibrátory neelektrických veličin. Na kalibrátoru lze nasimulovat požadovanou teplotu s přesností minimálně 1 °C. Po připojení kalibrátoru je žádoucí, aby shodná hodnota byla zobrazována po zpracování celým řetězcem. Běžný postup, kdy byly odporovými trimry na převodnících nastavovány veličiny jako nula (zero) a zesílení ( spain) vedly k iteračním metodám. Nastavení převodníku bylo zdlouhavé a znamenalo několikanásobné opakování postupu nastavení jedné a druhé veličiny. Výpočetní výkon dnešních zařízení a vhodné agoritmy vedou k zjednodušení nastavení. Nastavení se omezí na nastavení dvou bodů a ostatní jsou vypočítány, což vede k výraznému urychlení kalibrace.

strana č. 5
/1/2/3/4/5/6/7/

PROCON-CZECH,  s.r.o.,  Jižní 2140,  470 01 Česká Lípa,  Tel/Fax:  487823672,  E - mail: procon@clnet.cz