5. 3. VÝSTAVY A PŘEDNÁŠKY - Výpal keramiky Karlovy Vary 

5. 3. 1. Výpal keramiky Karlovy Vary 97

Hořáky, kde je vazba polohy klapky vzduchu a klapky (eventuelně ventilu) plynu řešena vačkou, jsou schopny kompenzovat vliv nelinearity armatur, avšak kladou velký požadavek na přesnost. Nelze totiž průběh kulisy jednoduše nastavovat. 
Pokud je vazba realizována kulisou, lze nastavit spalovací poměr pro různé výkony na základě analyzátoru. Změnu spalovacího poměru je nutné řešit centrálně změnou tlaku plynu. 
Číslicová regulační technika nabízí řešení, kdy je možné zvládnout vazbu mezi těmito protichůdnými požadavky. Pro zvládnutí protichůdných požadavků se jeví jako optimální dvoukomorový hořák. První stupeň zajišťuje základní tepelný výkon do 600 °C, zapalovací a bezpečnostní funkce. Druhý stupeň slouží pro dochlazování spalin při nízkých teplotách. Při vyšších teplotách je zde realizován potřebný výkon. Vzduch do druhého stupně je vháněn ventilátorem ovládaným frekvenčním měničem a tak je možné v širokém rozmezí ovládat průtok vzduchu. Vazba mezi množstvím plynu a vzduchu je řešena přes tabulky udávající poměr mezi množstvím vzduchu a plynu v závislosti na teplotě. Tak je možné korigovat vliv teploty vzduchu předehřívaného v rekuperátoru. Doladění hořáku se provádí na základě výsledků z analyzátoru spalin. Dvoukomorový hořák, splňující diskutovaná kritéria, je v nabídce Teplotechny Olomouc s úspěchem využíván po dobu 3 let a je významnou součástí vysoké úrovně vozokomorových pecí dodávaných na trh. 

3. Měření teplot nad 1700 °C: 

Úvod: 
Měření teplot vozokomorových pecí nad 1700 °C je provázeno jevy, jimiž se budou zabývat následující odstavce. Pro měření teploty nelze použít optických metod, neboť teplota na zóně se může pohybovat od 0 do 
1900 °C. Optické měření není schopno zvládnout tak široký rozdíl teplot s rozumnými výsledky. Jedinou šanci zde představují termočlánky. Při těchto teplotách se v oxidační atmosféře výběr termočlánků zužuje na platino-rhodiové termočlánky typu B. Pokud se jedná o redukční atmosféru vodíku, nabízí se wolfram-rheniové termočlánky typu C. 

Měření u plynových pecí: 
U plynových pecí jsou tyto teploty potřebné pro výpal magnezitových materiálů, kde požadovaná teplota výpalu může dosahovat teploty 1800 °C. Problém nastává při teplotách nad 1700 °C. kdy keramické materiály použité jako obal termočlánku ztrácejí své izolační vlastnosti a stávají se vodivé. Energie elektronů při teplotě 1700 °C je již tak vysoká, že dochází k jejich schopnosti uvolnit se z elektronového obalu a korundový materiál ztrácí své izolační vlastnosti. Výsledkem je, že se k napětí z termočlánku přidává další napětí vznikající mezi konstrukcí pece a vlastním termočlánkem.

strana č. 4
/1/2/3/4/5/6/7/

PROCON-CZECH,  s.r.o.,  Jižní 2140,  470 01 Česká Lípa,  Tel/Fax:  487823672,  E - mail: procon@clnet.cz